wsh logo

Akademicki Klub Filmowy

Autoprezentacja i mowa ciała – Webinar!

Akademia Hanlowa Nauk Stosowanych w Radomiu objęła Patronatem cykl filmowy Kino Konesera, realizowanego przez Kino Helios w Radomiu.

Spotkania Akademickiego Klubu Filmowego odbywały się systematycznie, we współpracy z Kinem Helios w Radomiu. Studenci, wykładowcy, pracownicy oraz ich rodziny uczestniczyli w dwóch formach spotkań uwzględniających warunki pandemii i nietypową sytuację w kinach. Jedną z form były spotkania online na platformie Teams. Uczestnicy oglądali wcześniej w domach, we własnym zakresie filmy wskazane przez opiekunów, a w czasie spotkań odbywała się dyskusja na temat problematyki poruszanej w filmach. W czasie spotkań podejmowano różnorodną problematykę, m.in. dyskryminacji rasowej w USA w latach 60 XX wieku, trudnych relacji międzypokoleniowych w rodzinie, przemocy i jej destrukcyjnego wpływu na życie ludzi oraz problemach osób z niepełnosprawnościami. Natomiast drugą formą były wspólne wyjścia do kina Helios na filmy i dyskusje bezpośrednio po filmach, lub podczas spotkań w Cafe Galery w budynku Uczelni.

W spotkaniach brali udział zapraszani goście, którzy dzielili się swoją wiedzą dotyczącą poszczególnych filmów.

Byli to między innymi:

Andrzej Ciesielski – dyrektor Kina Helios w Radomiu,

Anna Równy – Inicjatorka pierwszego w Polsce DKF-u dla nauczycieli – Nauczycielskiego Klubu Filmowego MSCDN w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu,

Anna Bińkowska – Różycka, reżyser filmowy i teatralny,

Karolina Adamczyk, dyrektor Festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.

W czasie spotkań online studenci dyskutowali na temat poszczególnych filmów, między innymi:

 „Podaj dalej”,

„Mój biegun”,

„Obce niebo”,

„Rozumiemy się bez słów”,

„W pogoni za szczęściem”,

„Ze wszystkich sił”,

„Nad życie”,

„Skazany na blusa”.

Podejmowana tematyka filmów dotyczyła ważnych społecznie problemów oraz doświadczeń ludzi, którzy borykają się z trudami codziennego życia. Były to między innycmi filmy:

„Truflarze”,

„”Wszystkie nasze strachy”,

„Sonata”,

„Lingui”.

Film „Truflarze” dotyczył niezwykłego rarytasu, jakim są trufle przedmiot pożądania ludzi na całym świecie. Film pokazywał wyjątkowy świat grupy uroczych włoskich staruszków dla, których trufle to nie „żyła złota”, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.

Studenci wraz wykładowcami wzięli udział specjalnym pokazie nagrodzonego Złotymi Lwami na 46 FPFF w Gdyni filmu „Wszystkie nasze strachy”, który jest filmem biograficznym podejmujące współczesne problemy światopoglądów w małym miasteczku. Głowy bohater uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia. W wyniku dramatycznych wydarzeń bierze udziału w odważnej walce w obronie swoich idei. Po seansie odbyło się wyjątkowe spotkanie z Kubą Kosmą producentem filmu oraz Katarzyną Sarnowską, współautorką scenariusza.

Film „Sonata” to film biograficzny o życiu młodego chłopaka Grzegorza Płonki, który po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców poddany zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia. Seans uświetnił mini recital artysty muzyka, który grał na żywo.

„Lingui” to jeden z nielicznych filmów afrykańskich, podnoszący tematykę kobiecej emancypacji w Afryce. Piękny portret dziewczyny, która odważyła się wziąć życie we własne ręce. Niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców, czy podróżników.

Po seansach w kinie odbywały się wyjątkowe spotkania integracyjne, w których w swobodnej atmosferze kontynuowano dyskusje na temat wrażeń i przeżyć. Spotkania Akademickiego Klubu Filmowego, obok wymiaru integracyjnego, mają również wymiar edukacyjny i łączący pokolenia. Wielu Członków AKF, uczestniczy w pokazach filmowych dla radomskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, podczas których poznaje się historię kina, losy twórców filmowych oraz niezapomniane postaci światowego kina. Istotnym elementem projektu AKF, jest również udział Wykładowców AHNS w projekcie edukacyjnym „Kino na temat”, czy „Helios dla szkół”. Podczas spotkań z młodzieżą radomskich szkół średnich poruszane są tematy związane z dorastaniem, problemami uzależnień, relacji w grupie rówieśniczej, problematyka rodziny i rozwoju osobistych pasji. Projekcje filmowe i spotkania edukacyjne kontynuowano podczas lekcji wychowawczych, spotkań w szkołach z wybranymi gośćmi, spotkania Studentów AHNS z aktorami, twórcami, przedstawicielami lokalnych mediów. Owocem spotkań będzie przygotowywany konkurs plastyczny na temat bezpiecznego korzystania ze technologii cyfrowych, bezpieczeństwa w relacjach społecznych oraz debata na temat wolności, która odbędzie się w ramach Festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.

 

 

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content