wsh logo

Akademicki Klub Filmowy

Autoprezentacja i mowa ciała – Webinar!

Akademia Hanlowa Nauk Stosowanych w Radomiu objęła Patronatem cykl filmowy Kino Konesera, realizowanego przez Kino Helios w Radomiu.

W ramach współpracy, będziemy mogli obejrzeć niezwykle interesujące produkcje filmowe, dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych, cechujące się niebanalną fabułą i inteligentnym humorem, często związane z wielokulturowością, religiami świata, podróżami i niezwykłymi odkryciami wyjątkowych ludzi.

Na naszej uczelni od wielu lat istnieje Akademicki Klub Filmowy, chociaż w sytuacji pandemii utrudniony jest kontakt z kulturą i filmem. Koło Naukowe Młodych Pedagogów chciało stworzyć z możliwość kontaktu z filmem i bezpośredniej dyskusji między uczestnikami. Proponujemy tytuły filmów, które będą punktem wyjścia do dyskusji na ważne, społeczne problemy.

W Roku Akademickim 2021/2022 będziemy funkcjonować w dwóch formach:

-stacjonarnie w Kinie Helios

Repertuar będzie podawany na każdy miesiąc

Opisy i zwiastuny filmów dostępne są w poniższym linku

https://www.helios.pl/20,Radom/KinoKonesera/

– na platformie Teams – Zespól Koło Naukowe Młodych Pedagogów

https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a1ca78d0bb8554b94964818f113740cb2%40thread.tacv2/conversations?groupId=0e3dac29-c6c3-4f43-8f68-84042a78fbd4&tenantId=67e649f8-bffa-412a-af80-b88a68e0bced  

Film oglądamy we własnym zakresie a w określonym terminie łączymy się za pośrednictwem platformy Teams na wspólną rozmowę, dyskusję i wymianę zdań. Nasze spotkania uświetnią wybitni znawcy kina i kultury.

Terminy spotkań na Teams godz. 19.00:

25.XI.2021 – „Podaj dalej”

09.XII.2021 – „Mój biegun”

20.I.2022 – „Obce niebo”

24.II.2022 –„ Rozumiemy się bez słów”

24.III.2022 – „Skazany na bluesa”

21.IV.2022 – „W pogoni za szczęściem”

12.V.2022 – „Ze wszystkich sił”

02.VI.2022 – „Nad życie”

Zapraszamy całą społeczność Akademicką Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu do dyskusji.

 

  1. „Podaj dalej”, reż. Mimi Leder, USA, 2000

„Każdego roku Eugene powtarza nowej klasie to samo i zadaje uczniom takie samo zadanie, mając nadzieję, że wezmą sobie oni jego słowa do serca” – mówi Kevin Spacey. Reżyser Mimi Leder: „To zadanie polega na tym, aby wymyślić sposób ulepszenia świata i wprowadzić go w życie”. Jeden z chłopców, Trevor McKinney, traktuje zadanie bardzo poważnie i wymyśla projekt 'Podaj dalej’. „Trevor traktuje swoje zadanie serio z powodu trudnej sytuacji, jaką ma w domu. Jego ojciec odszedł, chłopiec zbyt wcześnie musiał stać się dorosły. Potrzebuje w życiu nadziei i dostaje ją od Eugene’a” – mówi Leder. Jedenastoletni Trevor mieszka w robotniczej dzielnicy Las Vegas ze swoją matką, Arlene. „Mama Trevora ciężko pracuje, walczy z nałogiem. Jej możliwości zajmowania się synem są bardzo ograniczone i chłopiec spędza większość czasu sam” – mówi Haley Joel Osment, dla którego Podaj dalej jest kontynuacją kariery po gorąco przyjętej, nominowanej do Oscara roli w Szóstym zmyśle. „Kocha matkę i chce, żeby przezwyciężyła swoje problemy, ale wie, że nie ze wszystkim może poradzić sobie sama. Gdyby mogła, już dawno by to zrobiła”. Helen Hunt, która zdobyła Oscara dla Najlepszej Aktorki za główną rolę w Lepiej być nie może, gra matkę Trevora, Arlene. „Arlene chce być dobrą matką dla Trevora” – mówi. „Dla synka próbuje uporać się z nałogami, które zniszczyły jej życie. Ale nałogu nie jest tak łatwo się pozbyć… ”.
Źródło: https://film.interia.pl/film

 

  1. „Mój biegun”, reż. Marcin Głowacki, Polska, 2013

„Mój biegun” to prawdziwa historia Jana Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo.

Źródło:https://www.filmweb.pl/film

 

  1. „Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski, Polska, Szwecja, 2015

Historia polskiego małżeństwa w kryzysie, mieszkającego w Szwecji, któremu opieka społeczna odbiera córeczkę, tak bardzo nie pasuje do potocznego wizerunku skandynawskiego raju, że aż trudno w nią uwierzyć. „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego trzyma się jednak faktów, a nawet przedstawia jeden z łagodniejszych wariantów tego typu incydentów, opisywanych przez naszą prasę. Z gazetową publicystyką film szczęśliwie ma niewiele wspólnego. To trzymający w napięciu solidny dramat psychologiczny, kładący nacisk na niełatwe relacje wewnątrzrodzinne i walkę rodziców o odzyskanie dziecka. Tłem dla ciekawie zarysowanych postaci niewiernego ojca borykającego się z poczuciem winy (Bartłomiej Topa) i rozhisteryzowanej, lecz starającej się twardo stąpać po ziemi matki, zarabiającej na życie masażem (Agnieszka Grochowska), jest perfidna działalność urzędników, zamieniających instytucję służącą dobru rodziny w totalitarną machinę, nieliczącą się ze specyfiką wychowania.

Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film

 

  1. „Rozumiemy się bez słów”, reż. Eric Lartigau, Belgia, Francja, 2014

Państwo Belier to urocza rodzina. Dobrzy sąsiedzi, kochający rodzice. Może czasem zbyt impulsywni, nadmiernie namiętni. I jeszcze jedno: są niesłyszący. Tylko ich córka, nastoletnia Paula urodziła się bez tej niepełnosprawności. Stała się więc ich naturalnym łącznikiem ze światem dźwięków, niezastąpionym przewodnikiem i pomocnikiem w codziennym życiu. Osiągnęła jednak już wiek, gdy dzieci zaczynają wyfruwać z gniazd, szukać swojego miejsca, miłości. Idąc za głosem serca, Paula zapisuje się do szkolnego chóru, w którym śpiewa już „ten” chłopak. Nauczyciel muzyki odkrywa w niej wielki talent wokalny i proponuje szkołę muzyczną w Paryżu. Jak powiedzieć o tym rodzicom? Jak opisać im radość, którą daje muzyka? Jak zostawić zwariowane życie rodzinne i ruszyć w nieznane?

Źródło: https://www.filmweb.pl/film

 

  1. „Skazany na bluesa”, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska, 2005

Bohaterem filmu jest Ryszard Riedel, który w latach 1976-94 był wokalistą zespołu Dżem. Nie był on zwykłym człowiekiem i nigdy go za takiego nie uważano. Wiedziano, że jest wrażliwy i ma dziecięcą psychikę. Niektórzy nawet mówili o nim, że jest uosobieniem Piotrusia Pana… Był taki do czasu, kiedy nie wciągnęły go narkotyki. W filmie ujrzymy dzieciństwo Riedla w Chorzowie, przyjaźnie i fascynacje oraz początek konfliktu z ojcem, który pozostawił ogromne piętno na ich życiu, a także o próbie wyjścia Ryśka z nałogu. Jak mówią sami twórcy, z tej opowieści wynikają dwie rzeczy: „że nie da się wygrać z przeznaczeniem i że marzenia nigdy się nie spełniają”.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/

 

  1. „W pogoni za szczęściem”, reż. Gabriele Muccino, USA, 2006

Scenariusz filmu oparty jest na autentycznych wydarzeniach i opowiada o życiu Chrisa Gardnera (Will Smith). Łańcuch zdarzeń pozostawia głównego bohatera bez pracy oraz domu w wieku 30 lat, odnajduje się wraz ze swym synkiem Chrisem Juniorem (Jaden Smith), żyjąc w łazience na stacji kolejowej w San Francisco. Wbrew swojemu beznadziejnemu położeniu, Gardner ze wszystkich sił stara się zostać maklerem. W końcu zostaje szkoleniowcem brokerów, a jego ranga wzrasta w takich firmach jak Dean Witter i Bear Stearns aż do jego obecnej pozycji – milioner będący wspólnikiem i właścicielem firmy w Chicago, zajmującej się pośrednictwem giełdowym – Gardner Rich & Co.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/

 

  1. „Ze wszystkich sił”, reż. Nils Tavernier, Belgia, Francja, 2013

Paul Amblard (Jacques Gamblin) nigdy nie pogodził się z niepełnosprawnością syna. Od 17 lat unika z nim prawdziwego kontaktu, pozostawiając opiekę nad synem żonie (Alexandra Lamy). Kiedy spragniony więzi z ojcem Julian trafia w internecie na historię Hoytów, zaczyna namawiać Paula, by wziął z nim udział w zawodach Ironman.

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/

 

  1. „Nad życie”, reż. Anna Plutecka-Mesjasz, Polska, 2012

Przez lata poznajesz tysiące osób, aż pewnego dnia spotykasz kogoś, kto zmienia twoje życie. Na zawsze. Tak było z Agatą (Olga Bołądź). Odnosząca międzynarodowe sukcesy siatkarka zakochuje się bez pamięci w Jacku (Michał Żebrowski). O takiej miłości marzyła przez całe życie. Wszystko miało być jak w bajce – piękny ślub, dzieci i dom w górach. Te plany przerywa jeden telefon. Po dramatycznej informacji Agata rozpocznie wyścig z czasem. Zawalczy o siebie, o mężczyznę, którego kocha i o dziecko, którego pragnie nad życie. Czy miłość wszystko zniesie? Czy wszystko przetrzyma?

Źródło: https://www.filmweb.pl/film/

 

Opiekunami Akademickiego Klubu Filmowego są:

prof. WSH dr Andrzej Gołębiowski

dr Wioletta Budny

Zapisy na seans oraz informacje na temat  Akademickiego Klubu Filmowego: 

agolebiowski@wsh.pl

wbudny@wsh.pl

 

Udostępnij
youtube
youtube
youtube
Skip to content