wsh logo

Nasza studentka na misji w Zambii

Nasza studentka na misji w Zambii

Studentka Kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu, Faustyna Wielechowska, w październiku 2021 roku przebywa na miesięcznym wolontariacie misyjnym w Zambii.

W ramach prac z grupą polskich wolontariuszy, zorganizowanych przy Fundacji ASBIRO, wspiera szkołę Mujos School w Lindzie. W planach działań wspieranych finansowo przez AHNS w Radomiu, jest remont szkoły i zorganizowanie oraz wyposażenie pracowni komputerowej dla dzieci. Planowany jest również remont dachu na lokalnej świetlicy dla dzieci. W ramach prac wolontariatu zorganizowaliśmy zbiórkę laptopów, przyborów szkolnych dla dzieci oraz środków finansowych, które zostały przesłane we współpracy z Fundacją Asbiro do Zambii.

Pani Faustyna opowiadała o poszukiwaniach takiego miejsca, gdzie mogłaby oddać siebie innym, gdzie mogłaby robić wiele, nieść pomoc i zarazem nadzieję. W taki sposób trafiła do  Fundacji ASBiRO, której koordynatorem jest Pani Monika Wojtoń oraz Jacek Gniadek przy wsparciu rektora uczelni ASBiRO – Kamila Cebulskiego. Fundacja umożliwiła Pani Faustynie wyjazd do Zambii, gdzie, jak sama mówiła, jest gotowa na wszystko, gdzie nie oczekuje niczego konkretnego, gdzie ma tylko jeden cel – pomóc jak najlepiej i jak największej liczbie dzieci. Tuż przed wyjazdem na miesięczną misję do Zambii opowiadała o swoim zaskoczeniu jak wiele już udało się jej osiągnąć. Była zaskoczona wsparciem od tak wielu osób, być może nie wiedziała jeszcze, jak wielu z Nas będzie o Niej myślało i kibicowało w czasie tak trudnej, choć pięknej misji. Projekt, w którym bierze udział, jak sama mówi, jest szansą na lepszą przyszłość lokalnej społeczności Zambii. Z radością śledzimy losy Pani Faustyny i dzielimy się z Wami relacją prosto z serca, z Zambii.

Z radością przekazujemy najświeższe wieści od Naszej Studentki, Faustyny Wielechowskiej.

„Tutaj czas leci szybko, a ludzie absolutnie nie patrzą na czas. Coś chcesz zrealizować – musisz się tym zająć na 110%”. Pani Faustyna pisze, że już w najbliższy poniedziałek będzie miało miejsce otwarcie sali komputerowej w szkole, którą wspiera w czasie misji. Pisała o łzach wzruszenia opiekunki wspomnianego budynku na wieść o zbliżającym się wydarzeniu. Słowo budynek nie jest bez znaczenia. W naszym rozumieniu szkoła to miejsce, gdzie każde dziecko ma swoje miejsce, przedmiot klasę, klasa przestrzeń do rozwoju. Wspomniana szkoła nie posiada ścian, w środku jest jedna, duża przestrzeń wspólna, gdzie znajdują się ławki, tablice oraz  ambony do nauki śpiewania. Pani Faustyna pisze: „Dzieci nie mają tam książek czy zeszytów, a laptop większość z nich zobaczy pierwszy raz w życiu. Mam nadzieję, że zmotywuje ich to do odważniejszych planów na przyszłość.” My jesteśmy tego pewni. Lepsza przyszłość zaczęła realizować się dosłownie tu i teraz, dzięki takim działaniom Pani Faustyny i innych wolontariuszy na misji, jak zorganizowana akcja „Granie za czytanie” w otwartej sali gier. Większość dzieci nie umie czytać, co nie jest spowodowane brakiem chęci czy zapału, raczej brakiem możliwości, podręczników, ćwiczeń, okazji do czytania. Dzieci uczą się tak, jak mogą, na co pozwalają im warunki. I w taki sposób o godzinie 18 można usłyszeć dwuletnie dzieci śpiewające alfabet. Pani Faustyna zwraca również uwagę na fakt, że zakup podręczników czy plakatów na ścianę pomoże dzieciom szybciej się uczyć, ponieważ wiele z nich umie liczyć do 500, ale nie wie jak przeczytać czy zapisać liczbę 84, 120 – nigdy wcześniej tych liczb nie widząc.

Pani Faustyna wspólnie z Panią Eweliną nadzorują budowę dachu świetlicy, organizują konkursy oraz szycie mundurków dla dzieci z ubogich rodzin, które mają opiekunów w Polsce. W planach mają również malowanie tablic na ścianach w klasach, zorganizowanie szkolenia dla nauczycieli, w czasie którego pomogą zapoznać się z podręcznikami i wykorzystaniem ich w toku edukacji, a także odwiedzenie ośrodka dla dzieci niepełnosprawnymi. Wszystkie wspomniane działania organizują z ramienia Fundacji. Prywatnie zaangażowane są również w pomoc przedsiębiorcom, którzy rozwijają restaurację oraz dzieciom, których uczą przedsiębiorczości.

Każde pojedyncze działanie, jak i wszystkie łącze zapierają dech w piersiach. Trzymamy kciuki za Panią Faustynę i przesyłamy motywację, energię i ogrom pozytywnych uczuć, którymi obdarowuje społeczność Zambii.

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content