Cykl spotkań z psychoterapią poznawczo – behawioralną

4 i 18 listopada odbyły się dwie części warsztatu z cyklu spotkań z psychoterapią poznawczo – behawioralną. Warsztaty pt. „Myśli – mój przyjaciel czy wróg?” zorganizowane zostały w ramach inicjatywy Koła Naukowego Psychologii Klinicznej i Psychoterapii.
Powyższe spotkania odbyły się w formie online na platformie Microsoft Teams w wirtualnej przestrzeni Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Myśli mogą być naszym przyjacielem, ale również wrogiem. Czym są zniekształcenia poznawcze? Jak myśli wpływają na emocje, na ciało i na zachowanie? Od czego rozpocząć proces zmiany? Jak poradzić sobie z natłokiem myśli? Jak pozbyć się natrętnych myśli utrudniających funkcjonowanie? Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna? Jakie są jej założenia? Jakie ma zastosowanie? Omówione zostały główne założenia psychoterapii poznawczo-behawioralnej, treści poznawcze oraz zniekształcenia poznawcze. Poruszone zostały także kwestie etyczne w zawodzie psychoterapeuty.
Przedstawione zostały także aktualne wyniki badań dotyczące skuteczności relacji terapeutycznej w procesie psychoterapii. Ukazano, iż własna praca terapeutyczna wykonywana systematycznie przez pacjenta pomiędzy sesja zwiększa efektywność psychoterapii.
W trakcie warsztatów była możliwość poznania technik terapeutycznych i podzielenia się swoimi przemyśleniami w trakcie dyskusji grupowych. Studenci aktywnie uczestniczyli w warsztatach, chętnie rozwiązywali zadania, przyglądali się swoim myślom automatycznym, przekonaniom kluczowym i zniekształceniom poznawczym.
Ze względu na zainteresowanie powyższą tematyką Koło Naukowe Psychologii Klinicznej i Psychoterapii zorganizuje kolejne warsztaty z cyklu spotkań z psychoterapią poznawczo-behawioralną.
Serdecznie zapraszam na kolejne części warsztatów.
Opiekun Koła Naukowego Psychologii Klinicznej i Psychoterapii.
mgr Milena Durasiewicz