„Przemoc widziana wieloma oczami” – analiza zjawiska przemocy

28 stycznia 2022 roku w wirtualnej przestrzeni Akademickiej Pracowni Psychologiczno-Pedagogicznej Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbyło się niezwykłe spotkanie z wyjątkowym Gościem.
Powyższe wydarzenie zostało poprowadzone przez Koordynator Pracowni mgr Milenę Durasiewicz. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Koła Naukowego Psychologii Klinicznej i Psychoterapii.
Spotkanie była formą wywiadu z Gościem, który na podstawie książki „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” opowiadał historie osób, które były ofiarami przemocy. Pojawiły się także historie, w których ofiara w późniejszych latach stawała się katem.
Pojawiły się odpowiedzi na nurtujące pytania studentów:
Czy przemoc posiada wiek, płeć, zawód, status społeczny?
Jakie konsekwencje wynikają z przemocy?
Czym jest niebieska karta?
Co było wsparciem w trakcie pisania książki?
Który moment tworzenia reportażu był wyzwaniem, trudnością?
Studenci aktywnie uczestniczyli w dyskusji grupowej, chętnie zadawali pytania jak również dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi tematyki spotkania.
fot. Maciek Zygmunt
Jacek Hołub (ur. 1972) – dziennikarz, autor książek Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci, Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera, Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach oraz współautor reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja Imperator. Sekrety ojca Rydzyka. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, publikował również m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Ale Historii” i „Newsweeku Historii”. Z wykształcenia politolog i PR-owiec. Rzecznik Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Książka Żeby umarło przede mną znalazła się w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, zdobyła nominacje do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu, nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR oraz w plebiscycie serwisu Lubimyczytać.pl na najlepsze książki 2018 roku. Na jej podstawie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie powstał także spektakl o tym samym tytule.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom!