wsh logo

Zagrożenie wojną a bezpieczeństwo narodowe – gen. dr Mirosław Różański

14 Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kameralne Lato

1 marca 2022r. o godzinie 18.00 odbył się kolejny bezpłatny webinar.

 

Wojna jest zjawiskiem społecznym, które nie jest oczekiwanym, ale nie wykluczonym. Zapobieganie wojnie opierać sie może na bezpieczeństwie narodowym, które nie jest tylko kwestią posiadania armii zdolnej obronić terytorium kraju, i zapewnić bezpieczeństwo obywatelom.
O stanie naszego bezpieczeństwa i jego perspektywach w zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej i w odpowiedzi na wojnę rosyjsko – ukraińską porozmawialiśmy z gen. broni. rez. dr Miroslawem Różańskim – byłym Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, prezesem fundacji bezpieczeństwa i rozwoju STRATPOINTS.
Pan Mirosław Różański pełnił służbę na prestiżowych i kluczowych do obronności RP stanowiskach w Polsce i za granicą m.in. jako: Dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Dowódca Brygadowej Grupy Bojowej w VIII zmianie PKW w Iraku, Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Zastępca Szefa Zarządu Planowania Strategicznego P-5 SG WP, Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON, Dowódca Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, Radca Koordynator Sekretarza Stanu w MON i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Podlegało mu blisko86 tysięcy żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych.W 2016 przeprowadził część praktyczną największego po 1989 roku ćwiczenia ANAKONDA, w którym uczestniczyło ponad 30 tysięcy żołnierzy z 25 krajów. Przygotowuje zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie oraz pobytu Papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Brzegach. W trakcie służy wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie,Gwiazdą Iraku, Medalem Honorowym Międzynarodowej Dywizji Centrum Południe. Podczas misji w Iraku został odznaczony przez prezydenta Salwadoru Medalem Zasługi. W okresie dowodzenia brygadą trzykrotnie w 2006, 2007 i 2008 jednostka została wyróżniona Znakiem honorowym Sił Zbrojnych. W 2008 Prezydent Rzeczypospolitej w uznaniu zasług wręczył Flagę Narodową. Laureat nagrody Buzdygan 2008. 

 

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content