wsh logo

Budowanie bezpiecznych przestrzeni- Wykłady Międzynarodowe

Akademickie Studium Kształcenia Praktycznego

W ramach realizowanego projektu pod tytułem, Budowanie bezpiecznych przestrzeni, zorganizowano w formie online, cykl wykładów międzynarodowych, prowadzonych przez Mgr Ivanę Cichewicz, MBA, z Uniwersytetu w Pardubicach – Republika Czeska. W wykładach uczesticzyło wielu Studentów, Wykładowców, Pracowników i Gości Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu.

Pierwszy z wykładów odbył się 5 marca 2022 roku, godzina 11. 00 – 12. 30, i był zatytułowany: Terroryzm i fanatyzm religijny.

Podczas wystąpienia podkreślono, że  fundamentalizm i ekstremizm religijny nie jest związany wyłącznie z islamem, choć pierwsze skojarzenia zazwyczaj wiążą się z religią islamu. Jednak ideologia fundamentalistyczna nie ogranicza się tylko do wspomnianej religii. Fundamentalizm religijny ma swoje miejsce w każdej religii, nawet w buddyzmie, w którym jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe. Głoszone idee są instrumentem do osiągania celów politycznych, łącznie z przejęciem władzy nad wybraną społecznością współwyznawców lub państwem. Celem przedstawienia tematu było przedstawienie przejawów fanatyzmu religijnego w różnych religiach, jako przykład tego, że tego typu odchylenia mają miejsce w różnych religiach, występują w różnych formach oraz że większość wykazuje te same cechy, założenia, intencje.

Drugi wykład miał miejsce 6 marca 2022 roku, godzina 11. 00 – 12. 30, i nosił tytuł, Wpływ radykalizmu na bezpieczeństwo regionalne.

Pani Ivana Cichewicz, zwróciła uwagę, iż każda forma ekstremizmu negatywnie wpływa nie tylko na państwo, a także na cały region. Przykładem jest choćby działanie Państwa Islamskiego, czy Boko Haram, których działania mają wpływ nie tylko na jakość życia jednostek, lecz funkcjonowanie całego regionu. Studiowaniem funkcjonowania aspektów wewnętrznych i zewnętrznych regionów zajmuje się geopolityka. Aspektami wpływającymi na funkcjonowanie danego obszaru jest ekonomia, polityka, podział religijny, bogactwo naturalne, itp. Wykład zawierał szczegółowy zarys okoliczności powstania wyżej wspomnianych ugrupowań, w tym zarys historyczny, geopolityczny, religijny, oraz to, jak działanie tego typu organizacji wpływa na funkcjonowanie całego regionu.

Ostatni w cyklu wykad zorganizowano dnia, 12 marca 2022 roku, godzina 11.00 – 12. 30. Tytuł wykładu sformułowano następująco, Kulturowo – religijne aspekty bezpieczeństwa państwa.

Warto podkteślić, co zasygnamizowała Pani Ivana, iż bezpieczeństwo kulturowe jest złożonym zjawiskiem i ma podstawowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Kultura jest istotnym elementem tożsamości narodowej a integralną częścią bezpieczeństwa narodowego jest bezpieczeństwo religijne. Wymiana kulturowa nie da się w dzisiejszych czasach globalizacji ograniczyć. Sprzyja rozwojowi kultury i każda próba zniwelowania wymiany kulturowej może doprowadzić do pewnych konfliktów, nawet patologii. Bezpieczeństwo kulturowe podlega polityce i kontroli państwa. Wykład zawierał streszczenie najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo państwa pod kątem kulturowym i religijnym.

Po każdym z wykładów była przestrzeń na zadawanie pytań i dyskusję, na te ważne i aktualne tematy, związane z Budowaniem bezpiecznych przestrzeni, tak w wymiarze regionalnym, jak i międzynarodowym.

Kolejne wykłady podejmujące problematykę bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa obywateli, poszczególnych krajów i bezpieczeństwa Polski, zaplanowano na drugą część semestru. Warto zasygnalizować, że zachodzące procesy społeczne, związane z migracją ludność z terenu Ukrainy, będącej wynikiem działań wojennych, zmieniają postrzeganie socjalnego wymiaru Europy.  Właśnie wymiar socjalnego bezpieczeństwa Polski i Europy stał się przedmiotem kolejnych badań prowadzonych w ramach omawianego projektu.

Prof. AHNS dr Andrzej Gołębiowski

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content