wsh logo

Wizyta Studyjna w Areszcie Śledczym w Radomiu

Akademickie Studium Kształcenia Praktycznego

8 maja 2022r. odbyła się Wizyta Studyjna w Areszcie Śledczym w Radomiu grupy studentów Kulturotechniki oraz Metody twórczej resocjalizacji.

O godzinie 9:30 studenci rozpoczęli zwiedzanie z Kierownikiem Działu Penitencjarnego Aresztu Śledczego, Panem Bartoszem Zylikiem.

W pierwszej kolejności grupa zobaczyła poczekalnię dla osób odwiedzających, gdzie znajduje się specjalna krata dla psa (do wyszukiwania np. narkotyków). Następnie studenci przeszli Areszt tą samą drogą, którą przyjmowany jest do jednostki osadzony. Grupa miała również okazję zobaczyć węzeł przyjęć – zwolnień, gdzie osadzony jest przyjmowany przez Dział Ewidencji, sprawdzany przez Dział Ochrony i wyposażany w magazynie przez Dział Kwatermistrzowski (piętro niżej) w potrzebne rzeczy, tz.: poszewki, ręczniki, talerze, sztućce. Następnie grupa przeszła do oddziału przejściowego, gdzie osadzony przebywa do 14 dni. Właśnie tam prowadzone są wstępne rozmowy z wychowawcą i psychologiem, a także tam odbywa się Komisja Penitencjarna, która nadaje osadzonemu podgrupę klasyfikacyjną zgodnie z KKW. Klasyfikacja jest potrzebna do skierowania osadzonego do właściwego typu i rodzaju zakładu karnego – gdzie będzie odbywał karę.

Studenci odwiedzili również kompleks świetlicowy, kaplicę, halę sportową, pola spacerowe, niektóre z nich zostały pomalowane. Na końcu grupa miała okazję zobaczyć centrum dowodzenia – czyli serce jednostki, gdzie dowódca zmiany zarządza wszystkim, co się dzieje w Areszcie.

Podsumowanie oraz rozmowa na temat życia i organizacji pracy w Areszcie Śledczym odbyła się w sali konferencyjnej w budynku administracji. Wizyta wywarła na zwiedzających studentach ogromne wrażenie, umożliwiając weryfikację pewnych wyobrażeń na temat życia codziennego osadzonych.

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content