wsh logo

Maraton Pisania Listów. MAMY JUŻ 3313 LISTÓW

Akademickie Studium Kształcenia Praktycznego

Akademia Handlowa Nauk Stosowanych wraz z Amnesty International już po raz kolejny zapraszają na Maraton Pisania Listów. Od 28 listopada do 10 grudnia uczniowie, studenci oraz mieszkańcy regionu będą mogli pomóc osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

 

 

Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku zaczynamy 28 listopada, a kończymy 10 grudnia. Co roku piszemy na rzecz około 10 osób.

Akcja odbywa się w tym samym czasie na całym świecie i to jest jego największa moc: miliony ludzi wysyła wiadomości w sprawach kilku konkretnych osób. Tak dużej, międzynarodowej akcji nie da się łatwo zignorować – i dlatego działa.

Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2021 roku w 531 miejscach w całej Polsce napisano 117 937 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak wielu ludzi w obronę praw człowieka.

Po co piszemy listy? Do kogo je kierujemy?

Podczas Maratonu piszemy:

 1. listy i wiadomości do władz i decydentów w sprawie konkretnej osoby, które mogą realnie wpłynąć na zmianę jej sytuacji
 2. wyrazy solidarności do osób, których prawa są łamane i których sytuacje staramy się zmienić, aby dodać im otuchy i pomóc zachować hart ducha

To działa: tak masowej, pokojowej akcji w konkretnych sprawach nie da się łatwo zignorować. Już w trakcie Maratonu otrzymujemy dobre wiadomości – więźniowie sumienia są zwalniani, niesłusznie skazani doczekują się sprawiedliwości, złe prawo jest zmieniane.

Przykład: 30 czerwca 2021 roku, obrońca praw człowieka, pracownik organizacji pozarządowej z Burundi – Germain Rukuki – został zwolniony po czterech latach pobytu w więzieniu. Nigdy nie powinien był tam trafić – został aresztowany, oskarżony i skazany na 32 lata pozbawienia wolności jedynie za swoją pracę na rzecz praw człowieka (m.in. współpracę z organizacją pozarządową Akcja Chrześcijańska na rzecz zniesienia tortur – ACAT-Burundi).
Podczas Maratonu Pisania Listów w 2019 roku aktywiści z całego świata podjęli ponad 436 tysięcy akcji (listy, petycje online, wydarzenia), wzywając władze Burundi do uwolnienia Germaina. Udało się! Władze przekonały się, że oczy całego świata są zwrócone w ich kierunku. Setki tysięcy napływających listów pocztą tradycyjną i petycji mailowych pokazały, że nie jesteśmy obojętni.

Mamy nadzieję, że również w tym roku: studenci, uczniowie, mieszkańcy naszego miasta, a także osoby z życia publicznego i społecznego znów okażą serce i wsparcie. Akcja rozpoczyna się już 28 listopada i potrwa do 10 grudnia. W tym terminie na holach głównych Uczelni przy ul. Traugutta 61a, a także przy ul. Mazowieckiego 7a znajdą Państwo wyznaczone stanowiska, gdzie będzie można napisać list w obronie konkretnej osoby. 26 listopada i 3 grudnia każdy mieszkaniec naszego miasta i regionu będzie mógł napisać list, odwiedzając Galerię Słoneczną przy ul. Chrobrego. W okresie przedświątecznym to dobra okazja, by poświęcić kilka minut i zrobić dobry uczynek.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń.

Bądź solidarny, poznaj sylwetki osób i napisz list w obronie sprawiedliwości.

 1. Shahnewaz Chowdhury – Bangladesz
 2. Vahid Afkari – Iran
 3. Luis Manuel Otero Alcántara – Kuba
 4. Nasser Zefzafi – Maroko
 5. Yren Rotela i Mariana Sepúlveda – Paragwaj
 6. Joanah Mamomble, Netsai Marova i Cecillia Chaimbiri – Zimbabwe
 7. Zineb Redouane – Francja
 8. Chow Hang-Tung – Hongkong
 9. Dorgelesse Nguessan – Kamerun
 10. Aleksandra Skoczylenko – Rosja

W ramach akcji odbędą się dwa bezpłatne webinaria poruszające tematykę wolności i praw człowieka.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu na naszym Facebooku.

Przyjdź, napisz list i uratuj życie !

  Udostępnij
  youtube
  youtube
  youtube
  Skip to content