wsh logo

Depresja, lęk i strach we współczesnym świecie, a terapie naturalne holistyczne

Akademickie Studium Kształcenia Praktycznego

Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu oraz Fundacja UNIVERSUM w dniu 14 marca 2023 roku zorganizowała wykład pod tytułem DEPRESJA LĘK I STRACH WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE A TERAPIE NATURALNE HOLISTYCZNE.


 

W ramach realizowanego na Wydziale Studiów Strategicznych i Technicznych naszej Uczelni, projektu Budowanie bezpiecznych przestrzeni społecznych, w dniu 14 marca 2023 roku miał miejsce wykład na temat Depresja, lęk i strach we współczesnym świecie a terapie naturalne holistyczne. Gościem Akademii, był założyciel fundacji UNIVERSUM, Kazimierz Kwitniewski.

Podczas wykładu przybliżył uczestnikom historię powstania Fundacji oraz potrzebę zwrócenia uwagi na rozwój holistyczny człowieka, oparty na sferze duchowej, dowartościowującej energetykę i wyrastającą z nauk i filozofii Wschodu. Prelegent zauważa, że warto dotrzeć do własnego „ja” oraz zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi, który jest w stanie poprowadzić człowieka przez życie. W taki sposób opieramy się na tzw. „Bogu w sobie”.

W obecnych czasach, podobnie zresztą, jak w minionych wiekach, kiedy występuje lęk i strach jest to znacznie utrudnione. Lęk jest jednym z podstawowych determinantów chorób cywilizacyjnych, których doświadcza coraz więcej osób, będących nawet w stabilnej pozycji społecznej, czy zawodowej. W ujęciu terapii holistycznej, opartej na naturalnych siłach człowieka, elementem uzdrawiającym lęk, niwelującym strach, poprzez budowanie zaufania, jest esencja boskości, która znajduje się na wysokości mostka, w przestrzeni serca. Prowadzący uświadomił uczestnikom, iż każde słowo i myśl są w nas zapisane w energetyce człowieka, w jego polu elektromagnetycznym, w przestrzeni i nic nie zostaje zapomniane. Wszystko zrodziło się z czegoś, a więc wszystko jest potrzebne dla rozwoju człowieka, nosząc w sobie pierwiastek boski.

W podejściu holistycznym do lęku i depresji, wskazuje się też inne przyczyny ich źródła. Jednym z nich wirus epsteina- barra (EBV). Jego rozwój przebiega etapami i niszczy organizm człowieka uszkadzając kolejne jego organy i funkcje. W czwartym etapie atakuje on mózg i powoduje mikroudary, z czym wiążą się utraty pamięci, zaburzenia równowagi, a szczególnie nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. W owym ostatnim stadium pogłębia on stany depresyjne, lęki, czego niestety medycyna nie jest w stanie rozpoznać konwencjonalnymi badaniami. Istotnym zagadnieniem poruszonym przez prowadzącego jest YIN (określane, jako zimno) oraz YANG (sprecyzowane, jako gorąco). Przewaga tego drugiego ma możliwość wzbudzić wszelakie złe samopoczucie fizyczne, ale również psychiczne. Terapie naturalne, to zrównoważenie wspomnianych wyżej potencjałów i temperatury ciała.

Wykład pozwolił na poznanie przyczyn depresji, lęków oraz wielu innych chorób z zupełnie innej nieco perspektywy w stosunku do ujęć tradycyjnych, opartych na medycynie konwencjonalnej. Właściwej dla naszej kultury i kręgu cywilizacyjnego. Podczas wykładu wyszczególniono rolę intelektu, serca, jak również energii, którą każda osoba zarządza i jest w stanie zmienić przy jej pomocy świat. Silny umysł oraz koncentracja są fundamentalne, potrafią uzdrowić człowieka i to na nich powinniśmy się opierać. Są to elementy od wieków znane i eksponowane w cywilizacji Wschodu. Wykład był okazję do spotkania kultur, religii i cywilizacji. Stanowił możliwość spotkania się tradycyjnej psychologii analizującej zachowania i funkcjonowania człowieka oparte na badaniach naukowych rozwijanych na Zachodzie z tym, co jest domeną Wschodu – roli serca, umysłu i naturalnych sił tkwiących we wnętrzu człowieka.

Wykład wzbudził wiele pytań, które słuchacze mogli zadać Prowadzącemu po zakończeniu spotkania w auli.

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content