wsh logo

Światowy Tydzień Mózgu

Światowy tydzień mózgu

17 marca 2023, Wydział Nauk Społecznych AHNS w Radomiu, zorganizował w ramach Światowego Tygodnia Mózgu warsztaty psychoedukacyjne.

 

Światowy Tydzień Mózgu – (ang. Brain Awareness Week) ma na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Wydarzenie zainicjował Dan Alliance for Brain Initiatives, pierwszy raz w marcu w 1996 w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Światowy Tydzień Mózgu odchodzimy od 1999 roku z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Komitetu Neurobiologii PAN i Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA – Wydział Nauk Społecznych zorganizował warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół średnich oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
Wydarzenia rozpoczęła dr Milena Matuszewska-Birkowska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych AHNS, natomiast poprowadziła Weronika Zielonka, studentka Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. 
Pierwszy prelegent, prof. AHNS dr Paweł Nowak, w referacie n.t. Mindfulness – jak odnaleźć spokój umysłu i poczuć smak życia – opowiedział uczestnikom wydarzenia czym jest uważność, czym różni się od typowego trybu działania i jaki wpływ ma trening uważności na zmiany w mózgu. Następnie, mgr Milena Durasiewicz, w referacie n.t „Higiena mózgu” – z perspektywy psychodietetyki zwróciła uwagę na wpływ zachowań prozdrowotnych oraz na mechanizm działania stresu. Przedstawiła także ćwiczenia z zakresu treningu funkcji poznawczych, treningu uważności oraz „fitnessu dla umysłu”, czyli psychoterapii. Kolejna prelegentka, studentka PPiW w AHNS, Pani Weronika Zielonka zastanawiała się nad twórczością i jej wpływem na nasze życie w referacie n.t. Ludzki mózg a twórcza kreatywność. Ostatni prelegent, dr Konrad Wójcik, w referacie n.t. Dlaczego mózg nas oszukuje?, opowiedział o tworzeniu się złudzeń poznawczych i funkcji, jaką pełnią w naszym umyśle.
Pani Weronika Zielonka podsumowała wydarzenie, które z pewnością przybliżyło zgromadzonym gościom pracę najważniejszego organu w naszym ciele, a także zainspirowało do pogłębiania wiedzy na temat mindfulness, psychodietetyki czy „fitnessu dla umysłu”.
Dziękujemy wszystkim za udział
dr Milena Matuszewska-Birkowska
Prorektor, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych AHNS w Radomiu
Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content