wsh logo

Weź nie hejtuj, chodź się przytul

Akademickie Studium Kształcenia Praktycznego

31 maja 2023 r. w Kampusie AHNS na ul. Traugutta odbyło się wydarzenie o charakterze profilaktyczno-wychowawczym pt. „Weź nie hejtuj, chodź się przytul”, zorganizowane przez Wydział Nauk Społecznych AHNS we współpracy z Panią Kingą Zawodnik.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Radom, Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu oraz Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

Celem wydarzenia było podniesienie świadomości o niebezpiecznych zachowaniach wobec dzieci i młodzieży w Internecie i na portalach społecznościowych, wskazanie na szkodliwość hejtu w Internecie oraz propagowanie i uświadomienie odpowiedzialnego zachowania i korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.

Spotkanie skierowane było do uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich i odbyło się w dwóch turach. W pierwszej turze uczestniczyło ok. 300 uczniów z klas 0-6 szkoły podstawowej, natomiast w drugiej turze ok. 200 uczniów z klas 7-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie ze szkół średnich.

W części teoretycznej wydarzenia prelekcje na temat hejtu, mowy nienawiści i bezpiecznych zachowań w sieci wygłosili zaproszeni goście: młodszy aspirant policji Karolina Krawczyk, podkomisarz Przemysław Kowalczyk, psycholog dr Aleksandra Piotrowska oraz prezenterka telewizyjna  Kinga Zawodnik.

W trakcie spotkania ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego i multimedialnego nt.: „Weź nie hejtuj, chodź się przytul”, zaprezentowano zwycięskie prace oraz nagrodzono laureatów w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii klas  I-3

I miejsce – Blanka Kupis

II miejsce – Zuzanna Jagieło

III miejsce – Nikola Skierczyńska

W kategorii klas 4-6

I miejsce – Milena Kądziela

II miejsce – Julia Głogowska

III miejsce – Liliana Nielipińska

W kategorii klas 7-8

I miejsce – Nikola Domagalska

II miejsce – Kinga Bińkowska

III miejsce – Wanessa Garczyńska

III miejsce – Michalina Głowacka

 

Konkurs multimedialny adresowany do uczniów klas 7-8 oraz szkół średnich:

I miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olkowicach: Nikodem Lewandowski i Szymon Gawroński.

II miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6: Tomasz Matychniak, Antoni Wołoszyn, Dawid Szepetowski.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Po części teoretycznej uczniowie wzięli udział w warsztatach o tematyce hejtu i cyberprzestępczości, przygotowanych przez nauczycieli akademickich, pracowników AHNS, studentów oraz zaproszonych gości. Warsztaty prowadzi: dr Wiesława Buczek Tajemniczy woreczek z kulkami , Adrianna Olszańska i Wojciech Wiszniewski Post w rzeczywistości oraz  TikTok w rzeczywistości, Weronika Zielonka Tolerancja i samoakceptacja; porozmawiajmy o rzeczach ważnych, Pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości – mgr Ewa Banach MSCDN, Loguj się świadomie! – mgr Anna Włodarczyk MSCDN, Wybierz kulturę z hejtem nie jesteś sobą – mgr Marlena Kupidura oraz Krzysztof Wężyk, Skuteczne sposoby radzenia sobie z hejtem – Koło Naukowe Psychologii, Krzysztof Tomczyk, Ilona Mroczek, mgr Ewelina Mleczkowska, Kreowanie wizerunku w social mediach – Koło Naukowe Młodych Pedagogów, dr Martyna Majewska, Klikam z głową – mgr Aldona Zagożdżon-Kowalczyk, Jak pokochać siebie i tworzyć zdrowe relacje interpersonalne?– Koło Naukowe Psychologii Klinicznej i Psychoterapii Paweł Barszcz, mgr Milena Durasiewicz, Natalia Sławińska i Grzegorz Kwietniewski, Hejtowanie a wizerunek osobisty – Koło Naukowe Młodych Menedżerów, dr Magda Chmiel, Słowa naprawdę mają moc – dr Milena Matuszewska-Birkowska, Izabela Kupis, Filip Zakrzewski, Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu – Kamila Sałacińska, Izabela Malinowska, dr Wiesława Buczek, Social media – prawda czy fałsz? – Kinga Zawodnik.

Bardzo dziękujemy za obecność, wspólne działania, zaangażowanie i piękne doświadczenia, a także komentarze:

„Najbardziej podobała mi się wiedza na temat tego, co zrobić, gdy jest się hejtowanym”, „Poznałam numery, strony internetowe, gdzie można zwrócić się o pomoc”,  „Hasło: Weź nie hejtuj, chodź się przytul”, „Plakaty na temat hejtu”, „Filmy na warsztatach”, „Filmy oraz rozmowa”, „Podobało mi się wszystko”, „Odgrywanie scen i filmy”, „Dowiedziałem się dużo nowych rzeczy, o których nie miałem pojęcia”, „Podobało mi się wszystko”, „Podobały mi się zabawy i gadżety!”.

dr Milena Matuszewska-Birkowska

dr Martyna Majewska

dr Wiesława Buczek

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content