wsh logo

Sztuka pt. „PEWNEGO RAZU W  LAILONII…”

Akademickie Studium Kształcenia Praktycznego

5 czerwca 2023r. w  Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ulicy Żeromskiego 53 miał miejsce pierwszy spektakl Teatru studencko-senioralnego „Integracja” pt. „PEWNEGO RAZU W  LAILONII…” – według „15 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego, pod okiem reżysera Izabelli Mosańskiej-Surmy.

 

Dwudziestu aktorów, dziesięciu z Akademii Handlowej Nauk Stosowanych i dziesięciu ze Stowarzyszenia Radomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Akademicki Chór Naszych Studentów, zaprezentowali siedem wybranych bajek o wciąż aktualnym, czasem zabawnym, a czasem dosadnym przesłaniu.

Wszystko zaczęło się od wspólnej iskierki i pasji do działania! Pani Ewa Suwała, Wiceprezes Stowarzyszenia Radomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w porozumieniu z dr Mileną Matuszewską-Birkowską postanowiły wspólnie zorganizować kolejne przedsięwzięcie, tym razem kulturalne, które zmniejszy dystans między pokoleniami studentów Uniwersytetu i Akademii. Owocem wspólnych rozmów został Teatr „Integracja”, który zyskał wsparcie merytoryczne reżyserki Pani Izabelli Mosańskiej-Surmy. Tym sposobem studenci Psychologii, Pedagogiki, Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej oraz Kryminologii wspólnie ze Słuchaczami Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli prace nad przedstawieniem. Początkowo próby nie należały do łatwych. Okazało się, że studentów dzieli nie tylko wiek, oczekiwania, sposób pracy, ale również czas, którego brakuje wszystkim! W czasie prób przeszkadzał również fakt, że mimo wspólnej sprawy brakuje integracji. Jednak, w myśl zasady, że nie wolno się poddawać, a ciążka praca przynosi najlepsze efekty, aktorzy postanowili naprawdę się poznać. Znaleźć czas na rozmowę! Zarówno studenci RUTW jak i Akademii upiekli pyszne ciasta i ciasteczka, przy których mury zaczęły pękać. Wspominane wydarzenie było przełomowe. Choć nadal twierdzą, że bycie aktorem nie jest proste, to pierwsze kroki na scenie, pod okiem profesjonalistki, w życzliwej i ciepłej atmosferze utwierdzają studentów w przekonaniu, że znajdują się w dobrym miejscu w dobry czasie, a wspólnie można stworzyć coś pięknego, po czym na zawsze zostanie ślad.

Udana premiera dodała Aktorom skrzydeł i motywacji do dalszego działania. Z pewnością wspólnie będziemy dalej szukać naszej Lailonii…

Dziękujemy za obecność i piękne doświadczenia.

„FILOZOF 1: Cnoty głoszone i praktykowane w sposób bezwzględny i sztywny są nieznośne – a nawet wręcz szkodliwe zarówno dla praktykujących, jak i dla otoczenia. To niby wszyscy wiedzą, ale nie zaszkodzi zapisać.

FILOZOF 2: – No tak – bo nigdy nie zabraknie argumentów dla poparcia doktryny, w którą z jakichkolwiek powodów chcemy wierzyć – i jeszcze do nich wszystkich przekonać. Tego może lepiej nie zapisywać, bo może trafić nie do tych, co trzeba…

FILOZOF 1: – Filozof musi przede wszystkim szukać, szukać dróg i wciąż iść, iść, iść…

FILOZOF 2: – A gdy taki filozof w poszukiwaniu mądrości dojdzie do końca drogi – dowiaduje się rzeczy, jakie ludzie prości i mądrzy wiedzieli od zawsze…

FILOZOF 1: – Jak mówisz?… Że ludzie już to wiedzieli?…  No to – jak już nic nowego nie możemy wymyślić – to może chodźmy szukać tej Lailonii…  Gdzieś pewno jest…”

Prorektor, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych AHNS w Radomiu

dr Milena Matuszewska-Birkowska

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content