wsh logo

ADWOKAT DIABŁA – dlaczego adwokaci bronią zbrodniarzy

14 Ogólnopolski Festiwal Filmowy Kameralne Lato

Zapraszamy na kolejny bezpłatny webinar AHNS w Radomiu, który odbędzie się 3 marca 2022 r. o godzinie 18.00 na naszym profilu FB.

 

Tym razem naszym gościem będzie Marcin Matczak profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, polski radca prawny, profesor uczelni na Wydziale Prawa i Administracji, a także specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa. Jest ekspertem w zakresie prawa publicznego, języka prawnego, a także partnerem w kancelarii Domański, Zakrzewski Palinka. Od roku 2015 występuje w mediach jako publicysta, komentator, a także ekspert ds. konstytucyjnych. W 2019 roku wydał publikację „Imperium tekstu”, która koncentruje się wokół wykładni i stosowania prawa. Od 2020 roku prowadzi autorski podcast, a od 2021 roku współpracuje z internetową rozgłośnią radiową Halo.Radio. W roku 2017 Marcin Matczak otrzymał nagrodę Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Tematem spotkania będzie kwestia obrony osób, które dopuściły się czynów spotykających się ze szczególnym potępieniem społeczeństwa: morderstwo, gwałt, pedofilia, ludobójstwo, zamach terrorystyczny itp. Podczas webinaru postaramy się odpowiedzieć na pytania: Czy adwokaci mogą odmówić obrony? Czy względy moralne, osobiste mogą decydować o wyborze klienta? Dlaczego „adwokaci diabła” często są napiętnowani przez opinię publiczną?

Główną rolą adwokata powinno być stanie na straży praw oskarżonego i pilnowanie, aby postepowanie przebiegało zgodnie z procedurami, z zachowaniem gwarancji procesowych. Fakt, że adwokat broni mordercę, nie oznacza, że popiera czyny swojego klienta. Dopóki nie zapadnie wyrok, powinna funkcjonować zasada domniemania niewinności. Czy jest ona przestrzegana?

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu! DOŁĄCZ

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content