KRYMINOLOGIA

Studia magisterskie

Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
KONCEPCJA STUDIÓW
Celem studiów jest zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu kryminologii i nauk jej pokrewnych w obszarze przeciwdziałania zjawisku przestępczości oraz patologii w życiu społecznym i działalności gospodarczej. Studia dają możliwość uzyskania poszerzonej wiedzy o metodach i narzędziach badawczych związanych ze strategią, taktyką i technikami kryminologicznymi, pozwalającymi opisywać różne rodzaje przestępczości oraz kryminalistycznymi wykorzystywanymi do wykrywania i zwalczania poszczególnych rodzajów przestępstw. W uczelnianym laboratorium kryminalistycznym oraz podczas praktyk zawodowych studenci zapoznają się z wybranymi technikami kryminalistycznymi m. in.: daktyloskopia, grafologia, fonoskopia, traseologia, mechanoskopia, badania mikrośladów, fotografia kryminalistyczna, itp.
Program studiów, oprócz wiedzy z zakresu osoby sprawcy i przyczyn popełniania czynów zabronionych, obejmuje również treści dotyczące metod ujawniania i zabezpieczania śladów, metod identyfikacji człowieka, badania dowodów rzeczowych i metodyki wykrywania oraz dowodzenia zdarzeń, a także psychokryminalistyki.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Absolwenci mogą podjąć pracę i służbę w Policji, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Służbie Celnej, w służbach karno-skarbowych, instytucjach zajmujących się ofiarami przestępstw oraz bezpieczeństwem wewnętrznym. Po ukończeniu specjalności można znaleźć zatrudnienie w organizacjach przeciwdziałania zjawisku przestępczości, lub rozpocząć prowadzenie własnej działalności itp.
SPECJALNOŚCI
NA KIERUNKU

PRZESTĘPCZOŚĆ GOSPODARCZA I KORUPCJA

CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ

PREWENCJA KRYMINALNA I PROFILAKTYKA KRYMINALISTYCZNA
CO SIĘ DZIEJE NA KIERUNKU...
Laboratorium kryminalistyczne

Laboratorium kryminalistyczne
Powstało w celu upraktycznienia toku kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne i Kryminologia. W laboratorium studenci poznają praktyczne zastosowanie czterech podstawowych dziedzin kryminalistyki: taktyki, techniki, strategii i metodyki kryminalnej. Laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejsze zdobycze techniki, między innymi: poligraf, powszechnie zwany jako wykrywacz kłamstw, videospektrokomparator służący do sprawdzania wiarygodności dokumentów, walizka śledcza, mikroskopy.
Organizacje studenckie

Legia Akademicka
Głównym nurtem działalności Legii są szkolenia organizowane zgodnie ze standardami służb mundurowych, w szczególności wojskowymi (również w jednostkach Wojska Polskiego prowadzone przez wojskowych instruktorów). Dzięki temu członkowie Legii traktowani będą podczas szkolenia jak żołnierze. Legia w swojej działalności nawiązuje kontakty z różnymi organizacjami proobronnymi, jak również z profesjonalnymi jednostkami Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Aeroklubami.
Akademicie Studium Kształcenia Praktycznego

Akademicka Pracownia Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Pracownia umożliwia prowadzenie symulowanych działań Zespołu Zarządzania Kryzysowego na różnych szczeblach funkcjonowania Narodowego Systemu Zarządzania Kryzysowego. Przygotuje studentów do pracy w poszczególnych zespołach (operacyjnym, planowania i analizy zagrożeń, zabezpieczenia logistycznego i medycznego, itp.) w warunkach zbliżonych do realnych. Umożliwia między innymi realizację zajęć w formie ćwiczeń, wynikających z programu studiów oraz prowadzenie warsztatów w ramach praktyk studenckich. Zgromadzone pomoce dydaktyczne i wsparcie informatyczne pozwalają na przećwiczenie różnych epizodów sytuacji kryzysowych, pracy na różnych stanowiskach ZZK, pracy zespołowej, w warunkach deficytu czasu i napływających informacji o zagrożeniach oraz zakłóceniach wynikających z rozwoju sytuacji kryzysowej.