wsh logo

MARATON PISANIA LISTÓW

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem. Idea powstania Maratonu Pisania Listów narodziła się w Polsce, w warszawskiej grupie lokalnej. Pierwszy Maraton zorganizowano w 2001 r. i wpisał się na stałe w kalendarz działań prowadzonych przez Amnesty International. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Maraton Pisania Listów opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa, a przybudowaniu kultury poszanowania praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego konieczna jest aktywizacja młodzieży już na etapie szkolnym.

CEL MARATONU

Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.

HISTORIA MARATONU

Pierwszy Maraton Pisania Listów zorganizowano w 2001 r. i już wtedy stał się wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym. Odbywa się co roku, w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada na 10-go grudnia. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka. Z roku na rok liczba listów napisanych w obronie więźniów sumienia jest coraz większa. W 2017 roku w samej Polsce napisaliśmy ponad Napisaliśmy 308 838 listów, a na całym świecie podjęto 4,6 mln akcji, w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 100 000 osób.

TERMIN WYDARZENIA

Finał Maratonu Pisania Listów w AHNS odbywa się zawsze na początku grudnia. Przez 24 godziny odręcznie piszemy listy w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Domagamy się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka. Przeciwstawiamy się niesprawiedliwości. Bądź z nami w tym dniach!

 

Udostępnij
youtube
youtube
tiktok
youtube
Skip to content